Testy alergologiczne i pokarmowe

Czy zdarzyło Ci się, że po zjedzeniu pokarmu odczuwasz dyskomfort, wzdęcia? Przyczyną może być nadwrażliwość na niektóre spożywane pokarmy. Być może dokuczają Ci inne dolegliwości, które nie ustępują pomimo zdrowego trybu życia, stosowanej diety, czy brania środków farmakologicznych.

Przyczyną może być nadwrażliwość pokarmowa, która jest reakcją po spożyciu niektórych pokarmów wywołującą miejscowy lub ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny organizmu.
Nadwrażliwość pokarmowa jest współcześnie bardzo powszechna. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 45% populacji.

Często mylona jest z alergią pokarmową, która występuje jedynie u 2 % społeczeństwa, a jej objawy występują zazwyczaj natychmiast. Symptomy nietolerancji pokarmowej pojawiają się kilka godzin a nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu i mogą się utrzymać do kilku tygodni.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dolegliwości, z jakimi zmagamy się na co dzień, może być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej Wśród nich są takie jak:

  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka, bóle brzucha, zespół jelita wrażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit
  • objawy ze strony układu oddechowego: przewlekły nieżyt nosa, astma, przewlekłe zapalenie zatok
  • objawy dermatologiczne: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski
  • objawy ze strony układu ruchu: bóle mięśni, bóle stawów
  • objawy ze strony układu nerwowego: migrena, bóle głowy innego typu, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność
  • inne: trudności z utrzymaniem masy ciała, cukrzyca typu II, ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi), choroby autoimmunologiczne. (RZS, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Hashimoto)

To jedynie początek tej listy. Powszechnie publikowane raporty z badań medycznych wskazują nawet na 75 problemów zdrowotnych, które mogą być ściśle związane z nadwrażliwością pokarmową. Niestety przebieg reakcji jest zwykle opóźniony i przy dostarczeniu niewielkiej ilości antygenu pokarmowego bywa subtelny.
Co więcej, przyczyną może być zarówno jeden składnik jak i kilka, składających się na spożywany posiłek. Szacuje się, że zjawisko nadwrażliwości pokarmowej będzie się nasilać. Już teraz pomyśl o tym, by wyeliminować te zagrożenia z codzienności Twojej i Twoich bliskich.

Serdecznie zapraszamy do naszej kliniki.
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, udzielając Państwu wyczerpujących informacji.

Zespół Helse Clinic